Πέμπτη 6 Ιανουαρίου 2011

"Άλωσε" το Ιβανώφειο η "Βασίλισσα"!

Με ηγέτες του Τέρελ Καστλ και Δήμο Ντικούδη η ΑΕΚ έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και επιβλήθηκε εκτός έδρας του Ηρακλή με 68-72. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν επηρεάστηκαν από τα χίλια μύρια προβλήματά τους και πήραν ένα σπουδαίο "τρίποντο" έστω και απέναντι στη χειρότερη ομάδα της Α1.

H ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-12 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου πριν την ολοκλήρωσή του με 15-19. Στο 14’ οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (23-22) και  στο 18’ κατάφεραν να ξεφύγουν με +4 (32-28). Ωστόσο οι "κιτρινόμαυροι" αντεπιτέθηκαν και με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν εκ νέου (32-36) πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 35-38.

Η ομάδα του Μηνά Γκέκου ξεκίνησε καλά και το δεύτερο ημίχρονο  με αποτέλεσμα στο 25’ να προηγηθεί με 37-47. Το υπέρ της 51-57 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο δεν της έδινε σίγουρη νίκη, αλλά ένα μικρό προβάδισμα. Ο Ηρακλής αντέδρασε και στο 32’ πήρε κεφάλι στο σκορ με 58-57 ενώ στο 35’ προηγήθηκε με 64-61. Ωστόσο, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και σερί 10-2 στο 39’ ξέφυγε με 66-71 πριν το τελικό 68-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-38, 51-57, 68-72.

ΑΕΚ(Γκέκος): Καστλ 15(1), Νικολαϊδης 11(3), Παπανικολάου 2, Μακ 4, Ντικούδης 21, Δορκοφίκης 12(1), Αντωνάκης, Καλλινικίδης, Σπαρκς 6(1), Γκράντι 1.