Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2010

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ..

Με ηγέτη τον Λαμόντ Μακ που πέτυχε 29 πόντους με 4/4 τρίποντα η ΑΕΚ πέρασε με 88-86 από την έδρα της Καβάλας στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη 17η αγωνιστική, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία της. Εξαιρετικοί Φράνσις και Γκριν μς 24 και 20 αντίστοιχα, μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Κόλινς που αστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή.

Ο αγώνας...

Η ανάθεση του μαρκαρίσματος του Παλάσιο στον Καλλινικίδη αποδείχτηκε κίνηση-ματ από τον Μηνά Γκέκο και η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο λεπτό. Η τριάδα των Αμερικανών Φράνσις, Μακ και Γκριν, έκανε θραύση την ώρα που οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν προβλήματα στην επίθεση και έκαναν σωρεία λαθών. Η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια τιμή (3-15) και εκτοξεύτηκε στο +17, 8-25, ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην και ήρθαν τα πάνω-κάτω μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά.

Με άμυνα zone-press, που «βραχυκύκλωσε» την ΑΕΚ, καλύτερες επιλογές στην επίθεση και χάρη σε μία τεχνική ποινή που δέχτηκε για διαμαρτυρία ο Μηνάς Γκέκος, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 και προηγήθηκαν με 26-25. Οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο για να σκοράρουν, αλλά μόλις το έκαναν πέτυχαν επτά αναπάντητους πόντους και πέρασαν μπροστά με έξι, 26-32. Η ΑΕΚ με επιθετικές αιχμές τους Μακ και Φράνσις κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος έχοντας διαφορά πέντε πόντων, 38-43.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ένα 0-5 και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 38-48, αλλά η Καβάλα και πάλι αντεπιτέθηκε. Με τους Γκούστας και Ραΐσεβιτς να σκοράρουν κατά βούληση οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 13-3 και ισοφάρισαν 51-51, ενώ με ένα ακόμη σερί, 7-0, πέρασαν μπροστά με 58-56, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία, 60-60.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο σοβαρή και αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο. Φράνσις και Μακ συνέχισαν να φορτώνουν με πόντους το αντίπαλο καλάθι, ο Καλλινικίδης έκανε πολλή αθόρυβη δουλειά και με τρίποντο του Νικολαΐδη η διαφορά έφτασε στους 7, 62-69, και λίγο αργότερα με «βόμβα» του Μακ στους οκτώ, 64-72. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (70-72) με τον Κυρίτση να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα, αλλά το κρεσέντο του Μακ συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε και πάλι στο +7, 74-81, τρία λεπτά πριν το τέλος. Παρά την αστοχία σε κρίσιμες βολές (17/28 στον αγώνα) η Καβάλα διατηρήθηκε στη διεκδίκηση της νίκης με τον Χαφ να έρχεται από τον πάγκο και με πέντε πόντους να μειώνει στο -2, 83-85, 31’’ πριν το φινάλε. Ο Κόλινς επέλεξε να στείλει στις βολές τον Γκριν κι αυτός με 2/2 έκανε το 83-87, 27’’ πριν το φινάλε, αλλά ο Χαφ με ένα ακόμη τρίποντο έφερε την Καβάλα σε απόσταση βολής, 86-87, 20’’ πριν το τέλος. Στα 16’’ έγινε φάουλ στον Καλλινικίδη, ο οποίος με 1/2 από τη γραμμή έφερε την ΑΕΚ στο +2, 86-88. Στην τελευταία επίθεση ο Κόλινς αστόχησε σε τρίποντο και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη.

Η ΑΕΚ έφτασε στις έξι νίκες και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, σε αντίθεση με την Καβάλα που παραμένει σε δυσχερή θέση.

* Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τον αγώνα παίρνοντας 86 από τους 88 πόντους της από τους «βασικούς». Ερχόμενος από τον πάγκο σκόραρε μόνο ο Μαζέικα (2 πόντους). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/23 τρίποντα (έναντι 7/26 των γηπεδούχων) και 21/26 βολές (έναντι 17/28).

Δεκάλεπτα: 12-25, 38-43, 60-60, 86-88

Καβάλα (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Νίκου, Σούντοφ, Κυρίτσης 11 (4 ασίστ), Αγγελόπουλος 9, Χαφ 8, Κόλινς 19 (5 ριμπ.), Ηλιάδης, Παλάσιο 14, Ραΐσεβιτς 10, Σιγκούνας, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 11.

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Μελς, Γκριν 20 (6 λάθη), Νικολαΐδης 10 (5 ριμπ.), Μαζέικα 2, Μακ 29 (7 ριμπ.), Παπαντωνίου, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 3 (10 ριμπ.), Τουντζιαράκης, Φράνσις 24 (7 ριμπ.).