Υ.Γ.1) 47 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ! ΜΟΝΟ Α.Ε.Κ!!! NEVER GIVE UP

Υ.Γ.2) ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ . . .

Υ.Γ.3) 47 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ Α.Ε.Κ ΙΔΕΑ - ΙΣΤΟΡΙΑ

Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014

Πέρασε νικηφόρα από την ΧΑΝΘ η ΑΕΚ (29-31) και τώρα εστιάζει στον τελικό Κυπέλλου

×ÁÍÈ - ÁÅÊΗ ΑΕΚ πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 29-31 πήρε το «διπλό» απέναντι στην ΧΑΝΘ, συνεχίζοντας αήττητη στο πρωτάθλημα και διατηρώντας την διαφορά στους 3 βαθμούς από τον Διομήδη Άργους. Οι «κιτρινόμαυροι» που αγωνίστηκαν με αρκετούς νεαρούς παίκτες στην σύνθεση τους, πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό του Κυπέλλου που θα πραγματοποιηθεί στις 19 Μαρτίου με αντίπαλο τον Διομήδη.
Χωρίς να έχει αρκετούς από τους βασικούς της παίκτες στην σύνθεση της και με τον Φάνη Τσαούση να εκτελεί χρέη πλέι μέικερ, η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην ΧΑΝΘ, χωρίς ωστόσο αρχικά να μπορεί να ξεφύγει με περισσότερα από τρία γκολ. Με τον Σάββα Καρυπίδη όμως να… ανεβάζει στροφές (έφτασε και πάλι τα δέκα γκολ στο πρώτο ημίχρονο), η Ένωση αύξησε στα τελευταία λεπτά το προβάδισμα της και σημειώνοντας σερί 0-6, πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 7 τερμάτων (10-17).
Στην επανάληψη η Ένωση με τον Χριστόφορο Μπακαούκα να παίρνει την σκυτάλη στο σκοράρισμα, διατήρησε χωρίς προβλήματα την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Με τον Γιάννη Αρβανίτη να ξεκουράζει αρκετούς από τους παίκτες του ενόψει του τελικού Κυπέλλου με αντίπαλο τον Διομήδη και να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς «κιτρινόμαυρους», η ΧΑΝΘ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και μείωσε στα δύο γκολ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 29-31.
Δείτε εδώ πως μετέφερε live την ροή της αναμέτρησης το enwsi.gr
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 6-8, 8-11, 10-13, 10-17 (ημχ), 14-19, 17-24, 20-26, 21-29, 24-30, 29-31
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Μπουκοβίνας, Λαγούδης, Ιωαννίδης, Φραγγής 1, Καφαντάρης 7, Σπυρόπουλος 3, Σαρηγιαννίδης 2, Δέσπος 2, Λάππας, Ναουμίδης 1, Σειρεκίδης 3, Αργυρίου 3, Ράμμος 1, Σιμιτσής 2, Παντελίδης 2, Κεσίδης 2.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ράκτσεβιτς, Μπακαούκας 5, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 5, Οικονόμου, Νικολαίδης 3, Τσακνής, Σύγγαρης, Σανίκης 2, Αλβανός, Καρυπίδης 10, Τσαούσης 3, Παπαδιονυσίου 3, Τσιλιμπάρης, Κότσιρας, Χερουβήμ.
Διαιτητές: Δελόγλου, Στεφανίδης, Πέναλτι: 3/2-5/5 Δίλεπτα: 0/3