Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Αντεπίθεση με καρδιά…

ÁÅÊ - ÍÉÊÇ ÁÉÃÉÍÉÏÕ (VOLLEYLEAGUE 2013-2014)
Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Νίκης Αιγινίου και επέστρεψε στις επιτυχίες στο Πρωτάθλημα!

Μετά τα τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, η Ένωση ήθελε να επιστρέψει στις νίκες για τη Volleyleague και σε συνδιασμό με τις νίκες στο League Cup να κάνει τη δική της αντεπίθεση.

Αντίπαλος σε αυτή την προσπάθεια η μαχητική Νίκη Αιγινίου που προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό στη Γλυφάδα.

Στο ξεκίνημα οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-10 και στη συνέχεια με 15-19. Με αντεπίθεση οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα ανέτρεψαν την κατάσταση και έκαναν το 19-19 για να πάρουν τελικά το σετ με 25-21!

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και μάλιστα δημιούργησε σημαντική διαφορά με 13-8. Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με το σετ να τελειώνει με σκορ 25-19.
Στο τρίτο σετ η Νίκη Αιγινίου τα έπαιξε όλα για όλα και έκανε το 9-12, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 14-14 και πέρασε μπροστά με 16-15. Το σκορ έγινε 23-20 και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων ήρθε το 3-0 με σκορ 25-23.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 25-23

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 9π (9/20 επ), Τόρρες 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Γκένς 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Παγιάν 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 14 (14/22 επ) / Γκούζντα (λ, 57% υπ- 48% άριστες), Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)