Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Με καρδιά πρωταθλήτριας η ΑΕΚ, «καθάρισε» τον Παναθηναϊκό (0-3) στην Κυψέλη

45Εύκολη νίκη της ΑΕΚ στο κλειστό της Κυψέλης απέναντι στον Παναθηναϊκό (0-3). Η Ένωση πήρε «αέρα» το πρώτο σετ, ενώ στα άλλα δύο αν και οι «πράσινες» πήραν μεγάλη διαφορά οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να τα γυρίσουν και να πάρουν το υπερπολύτιμο τρίποντο. Μεγάλη εμφάνιση από την Ιζαμπέλα Ιβάνοβα που μαζί με την Δήμητρα Γιακουμή (έπαιξε με ένεση) και την Άννα Καβαθά ξεχώρισαν.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να πάρει  από την αρχή τα ηνία (3-14). Στο τέλος του σετ ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερις (21-24), αλλά η Ένωση δεν είχε καμία διάθεση να δώσει ελπίδες στον αντίπαλό της (21-25).

Στη συνέχεια και το δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν μουδιασμένα (13-5), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισορροπήσουν (15-15). Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά την κρίσιμη στιγμή η Δήμητρα Γιακουμή έδωσε προβάδισμα δύο σετ στην ΑΕΚ (26-28).

Το τρίτο και τελευταίο σετ άρχισε όπως το δεύτερο, με το τριφύλλι  να παίρνει διαφορά και τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου να μην μπορούν να μειώσουν (16-10). Όμως με ένα σερί 4-12 η ΑΕΚ πήρε για πρώτη φορά στο στο σετ κεφάλι στο σκορ (20-22) οι «πράσινες» ισοφάρισαν (22-22), αλλά δε κατάφεραν να προσπεράσουν κι έτσι η Ένωση πήρε ένα σημαντικό διπλό μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού (22-25).

Τα σετ: 21-25, 26-28, 22-25

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Λαδένη 4 (4/25 επ.), Ιβάνοβα 13 (5 άσοι, 7/26 επ., 53% υπ. – 33% άριστες, 1 μπλοκ), Κρουκ 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Γιακουμή 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Καββαθά 12 (3 άσοι, 5/10 επ., 4 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 45% υπ. – 45% άριστες), Τοτσίδου 1 (1/1 επ.).