Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Απολλώνια ΑΕΚΑΡΑ!

ÁÅÊ - ÁÐÏËËÙÍ ÐÁÔÑÙÍ AEK - APOLON PATRON (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Δύσκολα, και με τον Κασελάκη να γίνεται…κλέφτης στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ επανήλθε στις νίκες και…αγοράζει χρόνο αλλά και την απαραίτητη ηρεμία για να επανέλθει στην σωστή τροχιά.

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας με 67-64 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο Πρωτάθλημα. Ο Καρλ Ίνγκλις με 21 πόντους και ο Ντούσαν Σάκοτα με 19 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την «Βασίλισσα».

H ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με τον Ίνγκλις να έχει 3 στα 3 τρίποντα και κατάφερε στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα να προηγείται στο σκορ με 21-16. Στην συνέχεια ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών της Βασίλισσας και με σερί 8-0 κατάφερε να μπει αυτός μπροστά στο σκορ με 21-23. Η ΑΕΚ στην συνέχεια ανέβασε ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Σάκοτα έφερε το ματς στα ίσα 32-32.

Ο Ίνγκλις άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, όπως το πρώτο και με οκτώ δικούς του πόντους η ΑΕΚ ξέφυγε με 47-38. Αργυρόπουλος και Ελ Αμίν ήταν οι πρωταγωνιστές του Απόλλωνα και συνέβαλαν τα μέγιστα για να μπει ξανά μπροστά στο σκορ η ομάδα της Πάτρας με 48-53. Η Ένωση ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να να ανακτήσει το προβάδισμα 55-53.

Ο μέχρι το 38’ άποντος Ντελινινκάιτις με πέντε σερί πόντους έφερε την ΑΕΚ στο 63-61 και το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών.  Ήταν ένα νευρικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, αμφίρροπο, με χαμηλό σκορ και με τον νικητή να ξεχωρίζει στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (9 ασίστ, 4 ριμπ.), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 19 (5 ριμπ., 19 τριπ.), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 6, Μιλόσεβιτς 8 (13 ριμπ.,), Ίνγκλις 21 (6/11 τριπ.), Νίκολιτς.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8, Πεν 5 (7 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 13 (7 ριμπ.), Αντωνάκης, Ελ-Αμίν 23, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 3, Γεωργαλλής.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Δεσλής, Παντελίδης.

Τελικό σκορ ΑΕΚ-Απόλλων Πάτρας 67-64.