Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

Το πάλεψε!

Η ΑΕΚ πάλεψε, έβγαλε πάθος και τσαμπουκά, λίγο έλειψε να γυρίσει το ματς, όμως τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 81-62 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. MVP o απίστευτος κόσμος που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδα.

Η Βασίλισσα ξεκίνησε δυναμικά και με πολύ καλή άμυνα και πέντε πόντους του Κασελάκη έκανε το 5-0 στο ξεκίνημα. Με τη βοήθεια του κόσμου κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Ολυμπιακού και με ένα τρίποντο ο Πέτγουεϊ ισοφάρισε σε 9-9. Η Βασίλισσα είχε απάντηση με τους Σαρικόπουλο και Κασελάκη και αύξησε τη διαφορά στο 15-11, με τον Αμερικανό του Ολυμπιακού να μειώνει ξανά σε 15-14 στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο η Βασίλισσα με τη βοήθεια του απίστευτου κόσμου έκανε το απίστευτο και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους (55-50), όμως η ψαλίδα άνοιξε ξανά στους +10 για τους φιλοξενούμενους με την ΑΕΚ να το παλεύει μέχρι τέλους..Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 62-52 χάρη σε ένα τρίποντο του Αγραβάνη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους 15, η Βασίλισσα απάντησε με ένα σερί 5-0, όμως οι ερυθρόλευκοι με νέο επίμέρους σκορ 11-5 έκαναν το τελικό 62-81.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Παναγιώτου – Παφίλης.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-44, 52-65, 62-81.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 4, Κάιλς, Σάκοτα 15 (1), Κασελάκης 10 (1), Πολυτάρχου, Ράιτ 6, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος 3, Σαρικόπουλος 7, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ίνγκλις 9 (1).