Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

Πρώτο διπλό (80-75) με σούπερ Ίνγκλις

H ΑΕΚ επικράτησε της Νέας Κηφισιάς με 80-75 στο «Ζηρίνειο» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Στο ξεκίνημα τα ματς ήταν κάπως αναγνωριστικό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ο Νώντας Παπαντωνίου με γκολ φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην «Βασίλισσα» (5-3) στο 1’, αλλά με έξι πόντους του Μιχάλη Κακιούζη η Νέα Κηφισιά πέρασε μπροστά με 12-11 στο 6’.

Μάλιστα, ο Δημήτρης Μαυροειδής έγραψε το 19-16 στο 9΄, ωστόσο ο Τόμας Ντελινινκάιτις μείωσε σε 19-18 στα 53 δευτερόλεπτα. Ο Παναγιώτης Καυκής έγραψε το 21-18 της πρώτης περιόδου. Ο Γκάρετ Ουίλιαμσον με 1/2 βολές και ο Καρλ Ίνγκλις με το τρίποντο έβαλαν την ΆΕΚ σε θέση οδηγού με 22-21, με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου.

Ο Μαυροειδής και ο Πεσάκοβιτς έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους(25-22), όμως αρχικά ο Ντελινικάιτις και στη συνέχεια ο Μιλόσεβιτς(με 6 σερί πόντους)ολοκλήρωσαν ένα σερί 8-0 της ΆΕΚ και συνέβαλαν στο να ανέβει η διαφορά στους 5 πόντους (30-25) 6 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πεσάκοβιτς μείωσε σε 32-30 στο 15ο λεπτό.Ο Ντελινικάιτις έκανε το 34-32 στο 17'. Ο Μαυροειδής ευστόχησε στις 2 βολές και ισοφάρισε σε 34-34. Η ΆΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 41-36.

Στην επανάληψη αύξησε την διαφορά στους 9 πόντους(48-39),χάρη σε επιμέρους σκορ 7-3 που πραγματοποίησε.Η Κηφισια αντέδρασε άμεσα κάνοντας σερί 8-0 και ροκανίζοντας την διαφορά στον πόντο (48-47) στο 25ο λεπτό με τρίποντο του Λιακόπουλου.

Ο Ντούβνιακ με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια(54-54)στο 28',όμως η «Βασίλισσα» με σερί 5-0 πήρε κεφάλι με 59-54 για να κλείσει η 3η περιοδος με το υπέρ της 61-56.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσε στην αρχή της 4ης περιόδου σε 61-59,αλλά δια ειρός Ίνγκλις η ΆΕΚ διεύρυνε τη διαφορά στους 4 πόντους(65-61,68-64)ενώ με νέο καλάθι του Καναδού γκάρντ διαμορφώθηκε το 70-64 στο 33ο λεπτό.Με «αιχμή του δόρατος»τον Μαυροειδή που πέτυχε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα η Νέα Κηφισιά επανήλθε και κατάφερε με επιμέρους σκορ 8-2 να ισοφαρίσει σε 72-72 στο 36'.

Ο Νώντας Παπαντωνίου ευστόχησε σε ένα καθοριστικό τρίποντο με τη βοήθεια και του ταμπλό και έβαλε μπροστά την ΆΕΚ με 75-72  ενώ απέμεναν 1:40 πριν τη λήξη.Ο Μαυροειδής με 2/2 βολές μείωσε σε 75-74 και ο Σάκοτα επανέφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (77-74) 1 λεπτό πριν τη λήξη.Στη συνέχεια η Κηφισιά θα χάσει την επίθεση και ο Μιλόσεβιτς με 2 εύστοχες βολές έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη.

Η «Βασίλισσα» κράτησε το προβάδισμα και μια ακόμα βολή ου Βόσνιου φόργουρντ γράφτηκε το τελικό 80-75,με τη ΆΕΚ να πανηγυρίζει την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της.

Διαιτητές: Σχινάς – Πουρσανίδης Γ. – Βαρδάλος

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-41, 56-61, 75-80

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 10(1), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 4, Κασελάκης 8(2), Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον 8, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 10, Μιλόσεβιτς 12, Ίνγκλις 22(4),