Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

Έκανε το ντέρμπι…περίπατο!

Θρίαμβος της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Φίλιππο Βέροιας, μετατρέποντας τον αγώνα σε ένα επιθετικό ρεσιτάλ(26-33)
12177820_1010952912290539_2028337125_n
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Φιλίππου που βάζει φωτιά στο πρωτάθλημα αφού πλέον δεν υπάρχει καμία αήττητη ομάδα!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έδειξε πως θέλει να είναι το αφεντικό του αγώνα. Με ένα δυνατό ξεκίνημα και μία πάρα πολύ καλή επίθεση οι Μάγκες κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να αποκτήσουν μία διαφορά των τεσσάρων γκολ. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τους κιτρινόμαυρους μπροστά με 13-17 και κοντά σε μία μεγάλη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε η ΑΕΚ να βάζει ακατάπαυστα τέρματα με τον Δημοσθένους να κάνει το 15-21 στο 5ο λεπτό. Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία κλείδωσε την επίθεση του Φίλιππου Βέροιας που μάταια προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά με προσωπικές ενέργειες. Όλα κρίθηκαν 5′ πριν την λήξη της αναμέτρησης όπου ο παίκτης του Φίλιππου Βέροιας προέβει σε ένα σκληρό φάουλ στον Παναγιώτη Νικολαϊδη και αποχώρησε με δίλεπτη με το σκορ στο 25-29.

Ωστόσο, το μάτς είχε και… άλλο θρίλερ! Στο 27΄λεπτό ο Δεληγιάννης έκανε ένα ακόμα πιο σκληρό φάουλ στον Χριστόφωρο Μπακαούκα με τον «Μπάκα» να ξαπλώνει κάτω και όλη την ΑΕΚ να παγώνει!

Ο διαιτητής έδειξε κατευθείαν την κόκκινη κάρτα και το πέναλτι ενώ ο παίκτης του Φίλιππου τα.. άκουσε και από τον συμπαίκτη του Σάββα Καρυπίδη για το σκληρό φάουλ. Ευτυχώς ο Μπακαούκας σηκώθηκε και από ότι φαίνεται δεν αντιμετωπίζει κάποιον σοβαρό τραυματισμό.
Ο αγώνας τελείωσε με τον Πλεχ να συνεχίζει τις αποκρούσεις και με τους Βεροιώτες να παίζουν χωρίς τερματοφύλακα στην επίθεση και την ΑΕΚ να σκοράρει για το τελικό 26-33.

Οι Μάγκες είχαν στο πλευρό τους και τους φίλους της ομάδας που «κατέλαβαν» το μισό γήπεδο(!) και έκαναν το ΕΑΚ Βέροιας, Νέα Φιλαδέλφεια!

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-6, 7-8, 10-10, 11-12, 13-17 (ημχ.), 14-20, 16-22, 19-25, 25-29, 25-30, 26-33

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης

Κόκκινη: 56:34 Παπαδόπουλος (επικίνδυνο παιχνίδι- χωρίς δελτίο)