Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015

AEK - Nizhny 87-70

Την πρώτη της νίκη στο Eurocup πέτυχε η ΑΕΚ που επιβλήθηκε 87-70 της Νίζνι Νόβγοροντ στο Κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».
Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Νίζνι «έτρεξε» σερί 5-0, με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο του Γουόρεν και δύο εύστοχες βολές του Χέρστον (5-5) μόλις στο 2ο λεπτό.  Ο Στρέμπκοφ με τρίποντο στα μισά της πρώτης περιόδου έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (17-12). Με επιμέρους σκορ  12-9 η «Βασίλισσα» μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους από την Νίζνι (26-24) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μιλόσεβιτς με γκολ – φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (27-26) με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου.  Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο στα μισά της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους υπέρ της ΑΕΚ (35-32), ωστόσο, ο Κβόστοφ με πέντε συνεχόμενος πόντους έδωσε το προβάδισμα στη Νίζνι (37-35) στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.  Οι Ρώσοι με σερί 5-0 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (46-41), με την «Βασίλισσα» να απαντάει με δύο τρίποντα από τους Παπαντωνίου και Μαυροκεφαλίδη και να περνάει μπροστά στο σκορ (47-46) με την λήξη του ημιχρόνου.

Mε την έναρξη της τρίτης περιόδου η Νίζνι πήρε το προβάδισμα (50-47). Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα παίζοντας εξαιρετική άμυνα όσο και επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Μιλόσεβιτς απάντησε με σερί 17-0 και πήρε «κεφάλι» δεκατεσσάρων πόντων 64-50 στα μισά της τρίτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 10-2 οι Ρώσοι μείωσαν στους έξι πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης με εύστοχο δίποντο έκανε το 68-60 για την ΑΕΚ στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου. Ο Μπέρζινς με μία εύστοχη βολή μείωσε στους επτά για την Νίζνι (70-63), ωστόσο, Χέρστον, Κατσίβελης και Γουόρεν ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους υπέρ της ΑΕΚ (76-63), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Οι Ρώσοι με σερί 5-0 μείωσαν δύο λεπτά πριν το τέλος (76-68), με την ΑΕΚ να απαντάει με δικό της σερί 5-0 για το 81-68, ένα λεπτό πριν το τέλος και τον Κρις Γουόρεν να διαμορφώνει το τελικό 87-70.

Διαιτητές: Λανζαρίνι, Ρέιτερ, Λόπεζ

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 3 (1 τρ. – 3 ασ), Ουόρεν 14 (2 τρ. – 3 ασ), Κατσίβελης 5 (6 ριμπ.), Καλαμπόκης 2,  Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17 (2), Μαυροκεφαλίδης 19 (1 τρ. – 13 ριμπ.), Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Ανοσίκε 6 (6 ριμπ.).