Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Σούπερ κοριτσάρες και στα Βριλήσσια!

ÂÑÉËÇÓÓÉÁ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)
Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής στην Α1 Γυναικών. Νίκη με ανατροπή και σκορ 2-3 για τις κιτρινόμαυρες

Οι αθλήτριες της Ένωσης πήραν το πρώτο μεγάλο ντέρμπι του Πρωταθλήματος και μάλιστα εκτός έδρας! Τα Βριλήσσια ήταν μέχρι την Κυριακή στην κορυφή της βαθμολογίας ωστόσο η ΑΕΚ έδειξε καρδιά πρωταθλήτριας ομάδας και πήρε σπουδαίο διπλό με ανατροπή!

Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα και το σκορ έγινε 8-5. Η ΑΕΚ προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ ωστόσο τα Βριλήσσια αύξησαν κι άλλο τη διαφορά με το σκορ να γίνεται 18-11 και τελικά 25-18 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ εμφανίστηκε διαφορετική και πήρε κεφάλι στο σκορ με 9-10 και με σερί 6-0 έκανε το 9-16. Η διαφορά αυτή ήταν αρκετή ώστε το σετ να βαφτεί κιτρινόμαυρο με 22-25 παρά την προσπάθεια των αντίπαλων αθλητριών στο τέλος.

Τα Βριλήσσια στη συνέχεια κατάφεραν και πάλι να πάρουν προβάδισμα στα σετ. Κι αυτό διότι το προβάδισμα που πήραν στο τρίτο σετ δεν μπόρεσε να ανατραπεί από την Ένωση και το 2-1 ήρθε με σκορ 25-19.
Η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα για την ισοφάριση και τα κατάφερε. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του Οικονόμου ήταν καλύτερα και τελικά ισοφάρισαν σε 2-2 με σκορ 19-25.
Στο τάι μπρέικ οι κιτρινόμαυρες μπήκαν συγκεντρωμένες και έκαναν αρχικά το 2-5 και στη συνέχεια το 6-8. Το 2-3 ήρθε για την ΑΕΚ με σκορ 7-15 στο πέμπτο σετ!

Τα σετ: 25-18, 22-25, 25-19, 19-25, 7-15