Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

ΑΕΚ – Κολοσσός 92-57

Σάββατο 26 Μαρτίου 2016 19:20
Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 92-57 του Κολοσσού για την 24η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με δεκαεπτά πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».
Με την έναρξη του αγώνα ο Κολοσσός «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-3. Ο Μιλόσεβιτς με δίποντο ισοφάρισε (5-5), στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χέρστον με τρίποντο συνέχισε το σερί της ΑΕΚ (8-5) και ο Μιλόσεβιτς με γκολ – φάουλ έκανε το 11-9, στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 17-5, η ΑΕΚ πήρε διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (28-14), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Καλαμπόκης με δίποντο έκανε το 30-14, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 μείωσαν 30-20, στο 12ο λεπτό.  Ο Μαυροειδής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στους δεκαεννιά πόντους (42-23), πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 5-3, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δεκαεπτά πόντους (45-28), με το τέλος του ημιχρόνου.

Mε επιμέρους σκορ 7-2, το συγκρότημα του Γιούρι Ζντόβτς έφτασε τη διαφορά στο +22 (52-30), στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Με σερί 7-0 ο Κολοσσός μείωσε για το 52-37, πέντε λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 9-2, η ΑΕΚ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +22 (61-39), με το τέλος και του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 64-42 και ο Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές συνέχισε το σερί της ΑΕΚ για το 66-42,  στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Ντούσαν Σάκοτα με δέκα συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο + 32 (76-44), πέντε λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλισαν διαδικαστικά με τον Παπαντωνίου με δίποντο να διαμορφώνει το τελικό 92-57.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Γκούμας, Τσούνας

Δεκάλεπτα:  28-14, 45-28, 61-39, 92-57

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Kατσίβελης 3 (1), Μπράουν 7 (1), Γκριν 6 (2 τριπ. – 6 ασ), Χέρστον 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Μαυροειδής 8 (5 ριμπ.), Σάκοτα 15 (2), Μιλόσεβιτς 15 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Καλαμπόκης 17 (3), Σαρικόπουλος 2.