Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2020

Άντεξε και έκανε το 3 στα 3 η Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά από τη Σολέ, αλλά έκανε αυτό που έπρεπε, κερδίζοντας με 83-81 στο ΟΑΚΑ και παραμένοντας πρώτη και αήττητη στον Γ’ Όμιλο του BCL, με πρώτο σκόρερ τον Μορέιρα (21π.)

Αν και η Σολέ προκάλεσε πάρα πολλά προβλήματα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, η Βασίλισσα βρήκε τον τρόπο για να πάρει τη νίκη, που ήταν και το ζητούμενο, επικρατώντας με 83-81 στο φινάλε του πρώτου γύρου του Basketball Champions League, παραμένοντας στην κορυφή του Γ’ Ομίλου με ρεκόρ 3-0, δηλαδή αήττητη.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου άντεξαν στα… δύσκολα που τους έβαλε η γαλλική ομάδα και πλέον έχουν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ από την άλλη, η Σολέ έμεινε στο 0-3. Την ίδια ώρα, η Τσμόκι Μινσκ νίκησε τη Χάποελ Χολόν μέσα στο Ισραήλ με 79-69 και έτσι οι Λευκορώσοι πέρασαν μόνοι δεύτεροι με 2-1, με τους Ισραηλινούς να πέφτουν στο 1-2 και την 3η θέση.

Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στο αποψινό ματς, έχοντας 21 πόντους με 9/13 δίποντα, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι ακολούθησε με 18 πόντους και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (4/4β., 4/5δ., 2/4τρ.). Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν επίσης διψήφιος στο σκοράρισμα, με 13 πόντους. Θα πρέπει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στα 8 ριμπάουντ που πήρε ο Γιόνας Ματσιούλις, αλλά και στις 8 ασίστ που μοίρασε ο Νίκος Ζήσης. Επίσης, να προσθέσουμε ότι ο Σλότερ πάλεψε πολύ στον χρόνο που αγωνίστηκε (16:45’’), έχοντας ρήξη έσω μηνίσκου στο αριστερό γόνατο και θα κάνει αρθροσκόπηση την Πέμπτη (19/11), όπως ενημέρωσε επίσημα η ΚΑΕ ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με μία αλλαγή στην αρχική πεντάδα της, σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια. Ο Γκίκας και ο Λάνγκφορντ ήταν οι δύο γκαρντ, με τον Ρογκαβόπουλο να παίρνει θέση ως σμολ φόργουορντ και τον Γιάνκοβιτς να ανεβαίνει στο «τέσσερα», ενώ σέντερ ξεκίνησε ο Μορέιρα. Οι άμυνες ήταν υποτονικές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις επιθέσεις να δίνουν τον... τόνο. Στο 4’, με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 11-7, αλλά οι Γάλλοι έμειναν κοντά στο σκορ. Μάλιστα, με 2/2 βολές του Μπλέικς, μείωσαν σε 21-20, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο, υπέρ της Ένωσης.

Στη 2η περίοδο, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έδειξαν διάθεση για να ανοίξουν τη διαφορά και να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το ματς. Αρχικά, στο 12’, ο Ματσιούλις πέτυχε ένα γκολ-φάουλ με φόλοου, με την ΑΕΚ να φτάνει στο +7 (29-22), ενώ λίγο πιο μετά, στο 15’, Ο Λοτζέσκι σκόραρε με τζαμπ σουτ και έκανε το 37-24 υπέρ της Ένωσης. Όπως αποδείχθηκε μετά, αυτό το +13 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Πάντως, οι Γάλλοι δεν πτοήθηκαν και γύρισαν στο σκορ, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 43-37 υπέρ της Βασίλισσας, με τον Μπλέικς να σκοράρει δίποντο, στο τελευταίο δευτερόλεπτο για τη Σολέ.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ δέχθηκε ακόμα μεγαλύτερη πίεση από τη γαλλική ομάδα, που ήταν εμφανές ότι το πίστευε για τα… καλά. Στο 22’, ο Ντάβενπορτ με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα, με σκορ 46-46. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (23’), ο Κρομά με απίθανο μακρινό δίποντο υπό ασφυκτική πίεση, έβαλε και μπροστά τη Σολέ, με 48-46. Ένα δίποντο του Λάνγκφορντ και ένα τρίποντο του Λοτζέσκι στο 24’, φάνηκε να αποκαθιστούν την τάξη, με τον δικέφαλο να προηγείται με 51-48. Κι όμως, οι Γάλλοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί και στο 28’ πέρασαν μπροστά ξανά, με 56-55. Η 3η περίοδος έκλεισε με τη Βασίλισσα να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 61-58.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με δύο σερί καρφώματα του Μορέιρα, με το σκορ να γίνεται 65-60 στο 31’ για την Ένωση. Στο 33’ με γκολ-φάουλ του Ανγκολέζου σέντερ, η ΑΕΚ έφτασε στο +7 (70-63), ενώ ο ίδιος στο 35’ με τζαμπ σουτ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ και στο +8 (74-66). Ο Λοτζέσκι στο 38’ με 2/2 βολές, έκανε το 79-73 υπέρ του δικεφάλου, αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει. Στα 15’’ πριν από το φινάλε, ο Κρομά με λέι απ, μείωσε για τη Σολέ σε 80-79. Ο Λοτζέσκι είχε 2/2 βολές στα 12’’ για τη λήξη και έκανε το 82-79, ενώ ο Στόκτον έκανε βήματα στα 7’’. Ο Ζήσης με μία εύστοχη βολή στα 4’’, τελείωσε το παιχνίδι, κάνοντας το 83-79, ενώ το τελικό σκορ ήταν 83-81 υπέρ της ΑΕΚ, αφού ο Μπλέικς σκόραρε με λέι απ, στην εκπνοή.

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία)-Μπελιάκοφ (Ρωσία)-Βούλιτς (Κροατία).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 21, Λάνγκφορντ 13 (2), Ματσιούλις 8 (1), Γιάνκοβιτς 2, Κατσίβελης 6 (1), Ζήσης 3, Γκίκας 2, Λοτζέσκι 18 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλότερ 5.